Wyobraźnia. Co zobaczysz, kiedy zamkniesz oczy?

Już w październiku rusza przedsprzedaż publikacji, nad którą pracuję od dłuższego czasu…

Jakiś czas temu szedłem z synem przez ośrodek dla ociemniałych dzieci w Laskach (Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi) – jeździmy tam do puszczy walczyć z leśnymi potworami, zbierać szyszki i piach do butów. Zawsze przy okazji odwiedzamy Laski. Kiedy szliśmy jedną z alejek w ośrodku, Gucio zapytał mnie, jak to jest nie widzieć. Nie wiedziałem co mu powiedzieć. Zamknął oczy i próbował iść.

Nasza wyobraźnia

Od dłuższego czasu w głowie kiełkował mi pomysł serii wierszy dla dzieci pobudzających ich wyobraźnię. Żyjemy w czasach przesytu – informacji, zabawek, bodźców. Zabija to naszą wyobraźnię i wyobraźnię naszych dzieci. Myślę że pod tym kątem poprzednie pokolenia miały lepiej – zwykły patyk stawał się łukiem, kasztany i zapałki ludzikami a talerze spodkami ufo. Teraz te wszystkie rzeczy kupujemy w sklepie albo oglądamy na youtubie czy innym netflixie.

Możesz pomóc innym

Wiersze nabierały kształtu, pojawiły się pierwsze rysunki. Ale brakowało mi w nich głębszego celu, sensu (jestem z pierwszego rocznika pokolenia, którego dominującą cechą jest jego poszukiwanie, nawet kosztem pieniędzy – przynajmniej tak mówią opracowania marketingowe i socjologiczne:) Myślałem o tym, jak różni się świat wyobraźni dzieci, które zamykają oczy aby coś w niej stworzyć i tych, które nigdy nie miały okazji zobaczyć świata, chociaż w nim żyją, czują go. Myślałem o tym, jak wiele mamy szczęścia i co zrobić żeby się nim podzielić.

Pokoloruj świat swój i innych

Już niedługo ukaże się cykl wierszy Wyobraźnia. W każdej z bajek ożywiamy domowe przedmioty – poduszki, stołki i krzesła, piloty, kwiatki. Cały zestaw będziesz mógł/mogła zakupić i pokolorować ze swoim dzieckiem albo samodzielnie (jest to relaksujące). Zysk ze sprzedaży przekazany zostanie dzieciom w Laskach – każda sprzedana książeczka pokoloruje ich świat. Więcej informacji wkrótce.