5 NARZĘDZI, KTÓRE ZMIENIA TWOJE ŻYCIE – FRESH KICK FOR THE WHOLE WEEK ///10

Dzisiejszy Fresh Kick będzie zupełnie inny niż wcześniejsze…

Nie będzie o reklamach i akcjach marketingowych (jeden z powodów dlaczego znajdziecie w piąteczku), ale o narzędziach webowych, które pomogą Ci:
– robić te rzeczy zamiast marnować czas w internetach;
– robić je samemu (prawie) bez pieniędzy.
Zapraszam.

1. Poniedziałek: Przede wszystkim się ogarnij – Stay Focusd

Największą barierą żeby coś zrobić nie jest prawie nigdy budżet czy brak zasobów. Barierą jest brak woli i samozaparcia. Skutecznie niszczy je wrodzone człowiekowi lenistwo i popularna ostatnio dzięki Woody’emu Allenowi prokastrynacja. Aby z nimi walczyć w poniedziałek proponuje zainstalować sobie wtyczkę STAY FOCUSD. Jest to bardzo proste w swoim działaniu narzędzie, które uniemożliwia marnowanie czasu w internecie.

Działanie jest niezwykle proste – po zainstalowaniu wtyczki ustawiamy maksymalny czas jaki chcemy dziennie poświęcić na marnowanie czasu dziennie;):

Jan Prószyński blog marketing bez granic strategia reklama stay focusd (1)

Następnie ustawiamy dni aktywne – czyli dni, w których pracujemy i czas pracy (ja ustawiłem, że pracuję cały czas):

Jan Prószyński blog marketing bez granic strategia reklama stay focusd (1)

Trzeci krok to wybranie czasomarnujących witryn. Jeżeli w tej chwili nie pamietasz to żaden problem – obok paska adresu przeglądarki cały czas wyświetla się ikona wtyczki, dzięki której można dodać lub usunąć witrynę z listy.
To za co szczególnie lubię Stay Focusd to ich sposób komunikacji. Taki komunikat pojawił się, kiedy chciałem zwiększyć czas:

Jan Prószyński blog marketing bez granic strategia reklama stay focusd (2)

Jeżeli przekroczymy dzienny limit czasu to nie da się już wejść na witryny z listy – chyba że odinstalujemy wtyczkę…

2. Wtorek: Zrób sobie ładną grafikę – Canva

Dzięki Stay Focusd masz już więcej czasu we wtorek. Możesz go przeznaczyć na przykład na zrobienie sobie ładnej grafiki do własnych kanałów social media czy prezentacji biznesowej. W sieci są tysiące narzedzi, które takie rzeczy umożliwiają, ale najlepsze na jakie ja się do tej pory natknąłem to CANVA. Pomimo, że jest to jeszcze beta (twórcy dostali w zeszłym roku 3 mln $ finansowania) to działa prawie bez zarzutów.

Pierwszą przewagą Canvy są zdefiniowane formaty grafik – między innymi covery do mediów społecznościowych, prezentacje, wizytówki.

Jan Prószyński blog marketing bez granic strategia reklama canva

Druga to integracja z bankiem zdjęć. Całe narzędzie jest całkowicie bezpłatne, jedyne za co możemy płacić to zdjęcia – w stałej cenie 1$ za sztukę. Można tez wgrywać swoje zdjęcia. Canva ma też całą masę gotowych formatów, ikon czy grafik, które możemy w bardzo łatwy sposób edytować.

3. Środa: A następnie film – Videvo i Magisto

Jeżeli masz już wymasterowane robienie grafik to czas zabrać się za coś bardziej skomplikowanego – film. Jeżeli nie masz akurat nic nagranego pod ręką to żaden problem – wystarczy wejść na darmowy stock i coś sobie ściągnąć po zarejestrowaniu konta. Co dalej? Jeżeli nie chcesz się męczyć z nauką programów do edycji wideo skorzystaj z Magisto.

Magisto jest niezwykle proste w obsłudze:

1. wgrywasz pliki (wideo + foto, możliwość korzystania z twoich plikow na g-drive);
2. wybierasz styl wideo;
3. wybierasz muzykę;
4. dodajesz tytuł.
Gotowe, za chwilę dostaniesz na maila link do filmu.

Ja ściągnąłem dwa filmy z darmowego stocka, wrzuciłem grafikę z dzisiejszego Fresk Kicka i kilka z poprzednich. Otrzymałem taki efekt:

Magisto ma kilka wad , na przykład nie ma możliwości powrotu do wcześniej stworzonego filmu – jeżeli chcemy podmienić tylko jeden plik to i tak trzeba wszystko wgrywać i ustawiać od nowa. Swój film można ściągnąć tylko w wersji płatnej. Ale jest też w wersji mobile, więc jeżeli na zrobienie filmu masz tyle czasu co nic i nie ma on zdefiniowanej fabuły – warto skorzystać.

4. Czwartek: Oczywiście jak film to tylko wiral – Virool

Wszystko można kupić a jeżeli mamy zrobiony słaby film, a w briefie jak wół pisze “WIRAL” to nawet trzeba. Jest to oczywiście kwestia ceny i naszego samozaparcia. Ustawienie kampanii na youtube z poziomu adwords jest dość skomplikowane poprzez niewiarygodną ilość opcji. Co innego w Viroolu.
Tutaj wszystko jest bajecznie proste. Można powiedzieć, że adwords to labirynt a Virool to nić Ariadny. Być może dzięki temu jest to popularne narzędzie i znalazło sobie miejsce pomiędzy wspomnianymi wcześniej adwordsami a kupowaniem wyświetleń na ebayu.

Obecnie Virool chwali się, że z jego wsparciem przeprowadzona była najbardziej wirusowa kampania w 2013 roku.

Jan Prószyński blog marketing bez granic strategia reklama virool

Virool nie podaje niestety, ile z wszystkich odsłon tej kampanii było płatnych. Można więc podejrzewać, że dużo 🙂

5. Piątunio: A może rower?

Jeżeli masz już opanowane wszystkie dni od poniedziałku do czwartku, to możesz zwolnić swoją agencję reklamową, albo zwolnić się samemu jeżeli w takiej pracujesz (nie będzie już się rozwijać). A tak na serio, kiedy rozmawiam z ludźmi z branżuni i akurat sobie marudzimy to często schodzimy na temat “co jeżeli nie branżunia”. W moim rankingu jest kilka świetnych pomysłów:
– fabryka gwoździ
– kosze z wikliny
– sieć kebabów
– Cocomo ale z klasą i bez naciągania
– Bieszczady i koniec z tym wszystim

Generalnie widzę w ludziach bardzo silną chęć robienia czegoś namacalnego i pożytecznego. Dlatego na piątunio mam dla was takie narzędzie zupełnie z innej bajki niż te poprzednie – ROWER. Ale nie jest to jakaś tam popierdułka, tylko niesamowity projekt, który można obecnie wesprzeć na kickstarterze. Jest to pierwszy na świecie rower z napędem schowanym wewnątrz ramy. O tym projekcie różni ludzie napisali już dużo głupot, dlatego najbardziej polecam przeczytać o nim bezpośrednio na stronie producenta.

Jan Prószyński blog marketing bez granic strategia reklama nuseti

Mamy zatem pięć dni i pięć narzędzi, które mogą zmienić Twoje życie. Tytuł jak z onetu, ale mam nadzieję, że treść skłoni do refleksji.

Good week and good luck, cu next week.