5 FIRM I ORGANIZACJI, KTÓRE MUSISZ POZNAĆ – FRESH KICK FOR THE WHOLE WEEK///15

Jest taka maksyma – “innovate or die”. Nie musisz się nią kierować, ale pamiętaj, że inni będą 😉

Są miejsca, gdzie innowacje nie są mile widziane. Są miejsca, gdzie nadal ziemia jest płaska, słońce wiruje wokół niej, a maile wysyła się faksem. W takich miejscach powiedzieć “mam pomysł” to jak powiedzieć “odchodzę”. Są też firmy i organizacje gdzie innowacja jest kluczową wartością, a chęć zmiany siłą napędową – właśnie o nich chciałbym dzisiaj opowiedzieć. Na każdy dzień tygodnia mam dla was jedną inspirującą firmę lub organizację. Czek dem ałt.

1. Poniedziałek: IDEO – design to nie tylko logo

IDEO to globalna firma zajmująca się designem. Zaprojektowali na przykład szkołę w Peru. Nic wielkiego, mogłoby się wydawać – w Polsce też mamy kilka ładnych szkół. Budowa idzie czasem opornie, ale przecież każdy musi zarobić. IDEO podeszło do tematu holistycznie (jak zawsze) – opracowano strategie nauczania i zarządzania systemem oraz model biznesowy – budynki były dopiero ich pochodną.

Całemu projektowi przyświecała idea dostępności, skalowalności i perfekcji.

Nie myśl o szkole jako budynku do którego wrzucasz przypadkowych ludzi żeby marnować ich czas, ale o systemie, w którym każdy pełni odpowiednią funkcję. Całość ma spinać się biznesowo. IDEO przedstawia swój sposób myślenia, jako “design thinking”. Na drugim biegunie widzę niestety większość szkół, które miałem okazję poznać.

https://twitter.com/ideo

2. Wtorek: FABRICA – reklama może więcej?

FABRICA to “educational institution, research workshop and studio”. Jest przede wszystkim dzieckiem Toscaniego i pokłosiem jego kampanii dla Benettona. Jest dzieckiem trochę nieszczęśliwym bo bardzo ciężko jest znieść taki ciężar.To trochę jak z zespołem, który nagrał genialną pierwszą płytę, której kolejne nie są w stanie dorównać. Fabrica co jakiś czas odgrzewa zresztą Benettona:

benetton-unhate-campaign-5

Tutaj nasza, polska wersja 😉

benetton_unhate_poland

Fabrica to organizacja warta obserwowania – być może w tej chwili szuka swojej drogi, ale na pewno jeszcze nas zaskoczy.

https://twitter.com/fabrica

3. Środa: Frogdesign – żaba i design

Kolejna firma, używająca słowa design. Ale tak jak IDEO, z designem w potocznym rozumieniu (to jak coś wygląda) niewiele ma wspólnego. Ta żaba jest bliższa temu, jak o designie mówił Steve Jobs – design to nie tylko to jak coś wygląda, ale jak działa. Ta żaba tworzy wszystko – od słuchawek, poprzez system rowerów miejskich i elektrycznego ładowania samochodów po akcje społeczne. W tym filmie jeden z pracowników opowiada na czym polega wyjątkowość żaby (przepraszam za akcent, trochę ciężko się słucha :):

Na stronie Frogdesign znajdziecie mnóstwo case’ów, ale też mnóstwo opisów ich sposobów działania. Ile z tego jest marketingowym bulszitem, a ile prawdą tego nie wiem. Ale dokonania mówią same za siebie.

https://twitter.com/frogdesign

4. Czwartek: AKQA – dasz radę to wymówić?

Podoba mi się to co AQKA mówi o sobie: “We ideate, design and deliver iconic digital products and services that improve people’s lives”. Ok – może przesadziłem – pewnie co trzecia firma w Polsce i na świecie mówi coś podobnego. Dodając jeszcze magiczne słowo “jakość”. Ale w tym przypadku kolejny razy portfolio stoi za górnolotnymi sformułowaniami. Taki przykład:

Stworzyć nowy język – próbowano już z esperanto bez większych sukcesów. Tutaj zasięg podejrzewam był zbliżony;), ale sam sposób myślenia, tworzenie prostych w gruncie rzeczy ale angażujących rozwiązań dla marki zasługuje na kudosy.

https://twitter.com/AKQA

5. Piątunio: Stocznia – cudze chwalicie a swojego nie znacie…

Nie jest tak, że wszystko co dobre jest na zachodzie. Doskonały przykład to warszawska 😉 Stocznia. Nie budują tam okrętów (chociaż kto wie). Stocznia nie jest agencją reklamową, ale tak jak wymienione wcześniej firmy, próbuje zmieniać rzeczywistość, a nie tylko pokazywać ludziom ładne obrazki.

Oddając głos twórcom: „Stocznia” powstała w celu krytycznego i rzetelnego opisywania wyzwań dotyczących życia społecznego w Polsce oraz poszukiwania i upowszechniania skutecznych, innowacyjnych i opartych na partycypacji obywatelskiej metod reagowania na nie.

Jak to się przekłada na praktykę? Mnóstwo zrealizowanych projektów na pograniczu badawczo-społecznym, raportów i wdrożeń. Niektóre są świetne, inne jeszcze muszą poczekać na swoje momentum. Ja na przykłąd lubię projekt naprawmyto.pl

naprawmyto

https://twitter.com/_stocznia

Podsumowując tego Kicka – bo ostatnio jakoś nie było podsumowań: oglądam ostatnio bardzo fajny serial – Fargo i wyłapałem tam taką sentencję (cytuję z pamięci): Tylko głupiec może wierzyć, że da się na stałe naprawić świat. Ale to nie znaczy że nie powinniśmy próbować.

Good week and good luck, cu next week.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *