KOPNIAKI, PLASKACZE I SIERPOWE CZYLI PRZEMOC W REKLAMIE – FRESH KICK FOR THE WHOLE WEEK ///11

Nie pisałem o Smutnym Autobusie, nie będę też pisał o plaskaczu jaki wymierzył Korwin Boniemu…

Ale tak jak Autobus zainspirował mnie do napisania Fresk Kicka nr 9, tak niecodzienne wydarzenie jakie miało miejsce w zaciszach MSZ zmusiło mnie wręcz do poruszenia tematu przemocy. Jak się okazuje, przemoc jest wszechobecna i skoro zagościła już nawet w przedsionkach elity naszego pięknego kraju, to trudno aby nie zawitała wcześniej do progów świata reklamy. Z różnym skutkiem. Na początku będzie trochę śmiesznie, a później już całkiem poważnie.

1. Poniedziałek: Kiedy stoisz w korku, pomyśl o tym…

że jeżeli ktoś zajeżdża ci drogę, prowadzi jak (…), albo trąbi bez powodu wzywasz wielką rękawicę pięściarską, która wymierza mu sprawiedliwość. Historia jak z nierealnego snu, ale w Peru miała miejsce naprawdę. Everlast przeprowadził taką akcję po to, aby “chronić kobiety przed szowinistycznie jeżdżącymi kierowcami”.

Aby zgłosić kierowcę wystarczyło oznaczyć go na mapie w aplikacji i podać jego tablice rejestracyjne. Szczerze mówiąc, nie wierzę żeby ta aplikacja zadziałała więcej niż kilka razy (zbyt duży obszar wobec jednego “samochodu-pięści”, ale zazwyczaj takie akcji robi się jedynie po to aby je później przekuć na fajny film. Ten jest całkiem fajny 😉

2. Wtorek: I am Mac, I am PC w wersji Old Spice

Pamiętacie serie reklam gdzie fajny Mac niszczył zramolałego PC-ta?

Nie wiem dlaczego, ale skojarzyło mi się to z jedną z reklam Old Spice’a:

Chętnie zobaczyłbym również Maca i PC-ta w bezpośrednim starciu 🙂

3. Środa: Nie pozwól, żeby ktoś bił twoją rodzinę

Nie zdawałem sobie sprawy, ile złego może się stać przez telewizję kablową. A tu proszę:

Tak sposób prowadzenia narracji i absurdalnego poczucia humoru był już wałkowany wiele razy w kampaniach reklamowych, ale ta egzekucja jest jedną z ciekawszych jakie ostatnio widziałem.

4. Czwartek: Join the fight

“Nie mogę się doczekać, kiedy dorosnę. Mam prawo do bycia szczęśliwym. Mam prawo do czucia się kochanym, do bycia słuchanym i słyszanym” – mówi bohater bardzo kontrowersyjnej kampanii społecznej przeprowadzonej w Irlandii. W trakcie, kiedy wygłasza swój monolog jest brutalnie bity i szarpany:

“Będę walczyć o prawa dzieci takich jak ja. Nie mogę się doczekać, kiedy dorosnę” – kończy bohater spotu. To jedna z brutalniejszych i kontrowersyjnych kampanii ostatnich lat. Wywołała silne głosy sprzeciwu jak i poparcia. A jakie jest Twoje zdanie na jej temat?

5. Piątunio:Nie trzeba kogoś uderzyć aby go zranić

Czwartek był wstrząsający, na piątek mam coś zdecydowanie mniej szokującego egzekucyjnie, ale bardzo kreatywnego. Problem przemocy niefizycznej jest wizualnie trudny do zakomunikowania. Ale to że coś trudno zobaczyć nie oznacza, że tego nie ma – dokładnie tą myśl przełożyli na papier ludzie z chorwackiej agencji reklamowej.

Przemoc w reklamie i komunikacji marketigowej to trudny temat. Jest domeną przede wszystkim reklamy społecznej, ale zdarzają się również ciekawe strategie i pomysły wykorzystania jej dla celów komercyjnych. Jedno jest pewne – z przemocą, kopniakami i kuksańcami trzeba uważać, bo kto tym mieczem wojuje może od niego łatwo zginąć.

Good week and good luck, cu next week.